SINTERKLAAS, BOŻE NARODZENIE I SYLWESTER W HOLANDII

Jeśli pracujesz tymczasowo w Holandii, prawdopodobnie wrócisz do domu na święta zimowe, aby spędzić czas z rodziną i bliskimi. Tradycyjne jedzenie, muzyka, zabawy, zwyczaje i tradycje, w które dorastaliśmy, sprawiają, że wielu z nas chce wrócić do domu na święta. Jednak jeśli zostajesz w Holandii na święta, może być interesujące wiedzieć, jak Holendrzy spędzają zimowe święta i jaka jest pogoda w Holandii.

POGODA W HOLANDII ZIMĄ

W Holandii liczba dni z opadem śniegu drastycznie zmniejszyła się w ciągu ostatnich trzydziestu lat. W okresie 1961/1990 w Holandii podczas zimy średnio spadało 33 dni śniegu. W okresie 1991/2020 było już tylko 20 dni z opadem śniegu, a w 2021 roku było ich tylko 15. Jeśli chcesz spędzić zimowe wakacje wśród śniegu, Holandia nie jest miejscem dla Ciebie. Wielu Holendrów szuka śniegu w innych krajach, a jazda na nartach jest bardzo popularna wśród nich. Milion Holendrów jeździ na nartach każdego roku, a 60-65% z nich wybiera Austrię.

Inna ulubiona aktywność Holendrów to łyżwiarstwo, najlepiej na zewnątrz na naturalnym lodzie. Co roku wielu Holendrów liczy na to, że dobrze zamarznie na zewnątrz, aby można było zorganizować wycieczkę na naturalnym lodzie, przemierzającą prawie 200 kilometrów i przechodzącą przez 11 miast (Elfstedentoch po holendersku). Do tego celu lód musi mieć co najmniej 15 centymetrów grubości na całej powierzchni. Ze względu na to, ta wycieczka została zorganizowana tylko 15 razy do tej pory, pierwszy raz w 1909 roku. Nawet bez tej wycieczki wielu Holendrów w każdym wieku zakłada łyżwy i wychodzi na łyżwy, kiedy tylko jest to możliwe.

SINTERKLAAS

Pepernoten en chocolade letters

Zimowe święta zaczynają się od Sinterklaas, coroczne święto obchodzone 5 grudnia. Sinterklaas przybywa do Holandii w pierwszą sobotę po 11 listopada. Od tego dnia dzieci mogą zostawić swoje buty, aby Sinterklaas mógł w nich zostawić prezenty. 5 grudnia, podczas „pakjesavond”, Sinterklaas odwiedza dzieci i przynosi im prezenty. Dorośli również mogą otrzymać prezenty, zwykle anonimowo, po losowaniu osoby, dla której powinni kupić prezent. Tradycją jest napisanie zabawnego wiersza, który charakteryzuje osobę otrzymującą prezent i/lub zapakowanie prezentu w określony sposób (niespodzianka po holendersku). Na przykład fan piłki nożnej może otrzymać swój prezent w piłce nożnej zrobionej z tektury przez osobę go obdarowującą. Więc wymagana jest pewna kreatywność.

Podczas pakjesavond śpiewa się specjalne piosenki i spożywa się wiele słodyczy, takich jak pierniki (zrobione z mąki żytniej z miodem i anyżem), czekoladowe figurki, marcepan, pianki i wiele innych słodyczy.

BOŻE NARODZENIE W HOLANDII

Boże Narodzenie jest obchodzone 25 i 26 grudnia jako pierwszy i drugi dzień świąt. Zwykle obchodzi się je z rodziną, dużą ilością jedzenia i prezentów. Na świątecznym śniadaniu Holendrzy serwują Kerststol (rodzaj chleba z pastą migdałową i rodzynkami), turban (okrągły placek), ciasteczka lub czekoladę w kształcie świątecznego wieńca, a dla dzieci czerwone i białe laski, Mikołaja z czekolady lub piernika dom.

Na kolację Holendrzy zwykle jedzą indyka, polędwicę wieprzową, roladę i kopytka ziemniaczane lub uprawiają gastronomię, gdzie można wybrać swoje własne warzywa i mięso i smażyć je samodzielnie w małej patelni na stole.

Gourmetten
Adventskalender

Podczas Bożego Narodzenia pije się czekoladowe mleko z bitą śmietaną lub grzane wino. Szczególnie jeśli jest się na zewnątrz, na jednym z licznych jarmarków bożonarodzeniowych i chce się trochę ogrzać. Na tych jarmarkach można kupić bożonarodzeniowe artykuły, są stoiska z jedzeniem, a miasta są ozdobione światłami.

Od pierwszego grudnia można otwierać kalendarz adwentowy każdego dnia. Przez 24 dni otwierana jest jedna komora kartonowego pudełka zawierającego prezenty, takie jak czekoladki, produkty kosmetyczne, herbaty lub specjalne piwo, w zależności od wybranej tematyki, kiedy został kupiony kalendarz adwentowy.

SYLWESTER W HOLANDII

Holendrzy nazywają Nowy Rok „Starym i Nowym” (oud en nieuw po niderlandzku). Najbardziej znanym przekąską sylwestrową są… pączki. Już od listopada można znaleźć co najmniej jeden stragan z pączkami, bułkami jabłkowymi i roladami w każdym mieście.

Sylwester zwykle spędza się z rodziną i/lub przyjaciółmi, klękając szampana o północy i odpalając petardy i fajerwerki.

Co roku wielu Holendrów ogląda konferencję sylwestrową 31 grudnia. W tym przedstawieniu teatralnym rok jest rozśmieszany przez znanego artystę kabaretowego. 1 stycznia wiele osób bierze kąpiel w morzu lub jeziorze, aby uczcić Nowy Rok. Organizowane jest to w setkach miejsc, najpopularniejsze jest morze w Scheveningen.

Fireworks in Amsterdam

PODSUMOWANIE

Holendrzy mają różne zwyczaje i tradycje na spędzanie świąt i zimy. Ulubione są dobre jedzenie i specjalne zimowe słodycze, łyżwiarstwo, jarmarki świąteczne i pączki. Święta Sinterklaas, Boże Narodzenie i Sylwester spędza się z rodziną i przyjaciółmi, a Nowy Rok jest witany fajerwerkami, szampanem i zimnym kąpielą.

Chcesz mieszkać w Holandii i celebrować zimowe święta na holenderski sposób?

PRIVACYBELEID

ALGEMENE VOORWAARDEN

088 144 4444

INFO@EASTMEN.NL

AANMELDEN VOOR DE NIEWSBRIEF

© 2024 Eastmen Human Resource B.V

Papendorpseweg 99 building A

3542 AD Utrecht

Nederland