WYDARZENIA MOTORSPORTOWE W HOLANDII

Wyścigi samochodowe może nie są pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy widzi się flagę Holandii, ale na pewno są jednym z jej znaków rozpoznawczych. Adrenalina i zacięta rywalizacja idą w parze z pasją Holendrów, więc nie jest tajemnicą, że motorsport jest u nich dość popularny. Ma on długą i bogatą historię, a z kraju pochodzi wielu utalentowanych kierowców i odnoszących sukcesy zespołów.

Fani wyścigów prawdopodobnie już słyszeli o słynnych holenderskich kierowcach, takich jak Max Verstappen i jego ojciec Jos Verstappen, czy legendarny tor Zandvoort, ale w tym artykule omówimy również mniej znane, ale równie interesujące fakty dotyczące motorsportu w Holandii.

POCHODZENIE MOTORSPORTU, TOR ZANDVOORT I HOLENDERSKI WIELKA NAGRODA

Z pewnością wydaje się, że sporty motorowe i wyścigi towarzyszą Holendrom od zawsze. Uważasz, że to stwierdzenie jest przesadzone? Cóż, przez ostatnie 8 kolejnych dekad Holandia miała co najmniej jednego aktywnego kierowcę rywalizującego w Formule 1. Tak, przez ostatnie 8 całych dekad!

To jest powszechnie rozpowszechnioną opinią wśród fanów sportów motorowych, że Formuła 1 jest szczytową konkurencją wyścigów jednomiejscowych. Chociaż pierwsze oficjalne mistrzostwa świata Formuły 1 odbyły się w 1950 roku, w Holandii po raz pierwszy gościła ona w 1955 roku na legendarnym torze Zandvoort.

Ta trasa jest jedną z klasycznych tras nie tylko holenderskiego motorsportu, ale całej Formuły 1. Używana jest do wyścigów od lat 30. przez mieszkańców, którzy szukali dreszczyku emocji i wyzwań na ulicach tego nadmorskiego miasteczka na zachód od Amsterdamu.

Do tej pory tor gościł 32 wyścigi w historii Formuły 1 i był areną oszałamiających jazd ikon takich jak Graham Hill, Jackie Stewart i Jack Brabham.

Niestety, na tym torze miało miejsce wiele wypadków, co spowodowało przerwę trwającą 36 lat. Od tego czasu tor przeszedł wiele zmian, a bezpieczeństwo zostało znacznie poprawione. Z powodu wzrostu popularności w Holandii, Zandvoort ponownie został wprowadzony do kalendarza Formuły 1 do 2025 roku.

Jednakże, Grand Prix Holandii to wydarzenie, które jednoczy ludzi z całego kraju, a ich fani ustawiają ton na cały weekend wyścigowy. Można tylko sobie wyobrazić, jak to jest, gdy nawet Toto Wolff, kierownik zespołu Mercedes AMG Formula 1, powiedział w wywiadzie: „Ustanowiliście wzorzec zaangażowania kibiców dla wszystkich organizatorów Grand Prix na całym świecie”.

Dutch F1 fans

ORANŻOWA ARMIA

Dla Holendrów sport motorowy to nie tylko wyścigi – to wydarzenie historyczne i festiwal dla wszystkich pokoleń. „Oranje Army” (Armia Pomarańczowa po angielsku) to jedna z najbardziej zaciętych grup kibiców w świecie sportów motorowych. Można już się domyślić, że pomarańczowy to kolor narodowy Holandii. Kibice symbolicznie go noszą na wszystkich imprezach sportowych, a ze względu na ich pasywno-agresywny sposób dopingowania nazywa się ich „oranżadą”.

Ich fan base liczy dziesiątki tysięcy lojalnych kibiców na każdym Grand Prix w Holandii i są znani z tworzenia atmosfery imprezy. Holenderscy fani są również znani z kreatywności w kwestii wsparcia swoich ulubionych kierowców. Nawet zadedykowali piosenkę swojemu ulubionemu kierowcy, Maxowi Verstappenowi, nazywając ją „Super Max”.

KRAINA LEGEND MOTOSPORTU

Ostatni wzrost popularności sportu w Holandii był związany z pojawieniem się na scenie Maxa Verstappena. „Mad Max”, „Super Max”, „Latający Holender” to tylko niektóre z przezwisk, które kibice mu nadali przez lata. W wieku 17 lat, pod opieką ojca, stał się najmłodszym kierowcą, który wziął udział w zawodach Formuły 1.

Znany ze swojego nienagannego i nieustraszonego stylu jazdy, zawsze przekracza granice na torze i nie boi się konfliktów nawet poza nim. Chociaż w swoich wczesnych dniach pokazywał więcej charakteru, od tamtej pory przeszedł długą drogę, a jego dojrzałość rośnie z każdym sezonem. Jeśli cokolwiek, to jego dwa kolejne tytuły mistrza kierowców stanowią twardy dowód na to.

Oprócz niego, istnieje wiele innych kierowców, którzy zasługują na uwagę. Jednym z nich jest z pewnością jego ojciec, Jos Verstappen. W latach 1994-2003 rywalizował w Formule 1 i ścigał się bok po boku z niektórymi z najbardziej znanych nazwisk w motorsporcie, takimi jak m.in. Michael Schumacher, Damon Hill i Mika Häkkinen.

Obecnie oprócz Maxa wśród kierowców biorących udział w Formule 1, Formule E lub wyścigach IndyCar są Nyck de Vries, Robin Frijns i Rinus Veekay.

Holandia wydała również wiele wielkich nazwisk, które uczyniły sporty motorowe ekscytującymi do oglądania, a niektóre warte uwagi to: Jan Lammers, Christijan Albers i Gijs Van Lennep (dwukrotny zwycięzca 24-godzinnego wyścigu LeMans).

Jeśli myślałeś, że wyścigi są tylko dla facetów, to nie mógłbyś się bardziej mylić, ponieważ są kobiety, które rywalizują zawodowo zarówno w wyścigach samochodów jednoosobowych, jak i innych formach motorsportu. Beitske Visser, Indy Dontje, Shirley van der Lof i Milou Mets to niektóre z nich.

MOTOGP I MOTOSPORT W HOLANDII: IKONICZNY TOR TT ASSEN I OSTRE WYŚCIGI

Jeśli Formuła 1 jest uważana za szczytowy sport wyścigowy, to wyścigi motocyklowe Superbike to z pewnością ten, który wymaga najwięcej odwagi w świecie wyścigów. MotoGP jest drugim co do popularności rodzajem sportu motorowego w Holandii. Popularność sportu może być przypisana wielu czynnikom, w tym długiej historii motosportu w kraju, sukcesom holenderskich zawodników w sporcie oraz obecności toru TT Circuit Assen.

Niechętnie słynie ze swojego szybkiego i płynnego układu, z mieszanką szybkich zakrętów i sekcji technicznych, TT Circuit Assen jest jednym z najbardziej kultowych i wymagających torów w kalendarzu MotoGP. Wielu kierowców uważa go za swój ulubiony. Ten tor ma długą i bogatą historię, ponieważ organizuje holenderski TT od 1925 roku. To czyni go jednym z najstarszych torów w kalendarzu MotoGP. Jeśli jesteś fanem MotoGP, uczestnictwo w holenderskim TT to zdecydowanie wydarzenie, które trzeba zobaczyć. Dzięki swojej bogatej historii i wymagającemu torowi, nie ma wątpliwości, że TT Circuit Assen jest znany jako „katedra” motocyklowych wyścigów.

motoGP rider

INNE SŁYNNE WYDARZENIA Z ŚWIATA MOTORSPORTU W HOLANDII

Holandia jest dość wszechstronna, jeśli chodzi o sporty motorowe. Jeśli szukasz czegoś innego, istnieją bardziej interesujące wydarzenia poza tymi, które wymieniliśmy. Bez względu na to, czy jesteś fanem sportów motorowych, czy po prostu szukasz czystej adrenaliny, na pewno będziesz cieszyć się wizytą na tych nietypowych zawodach motorowych.

  • Dzień Wyścigów Gamma: Dzień Wyścigów Gamma to wydarzenie związane z motorsportem, które odbywa się na torze TT Circuit Assen. Podczas tego wydarzenia prezentowane są różnorodne kategorie wyścigowe, w tym samochody turystyczne, samochody sportowe i motocykle. Wyścigom towarzyszą także pokazy zabytkowych samochodów wyścigowych oraz innych specjalnych pojazdów.
  • ADAC GT Masters Zandvoort: ADAC GT Masters Zandvoort to wyścigi samochodowe odbywające się na torze Circuit w Zandvoort. Impreza jest częścią mistrzostw ADAC GT Masters i prezentuje niektóre z najpotężniejszych i najbardziej zaawansowanych samochodów sportowych na świecie.
  • Pinksterraces: Pinksterraces to wydarzenie motorsportowe odbywające się na torze Circuit Park w Zandvoort w weekend Zesłania Ducha Świętego. Wydarzenie obejmuje wiele kategorii wyścigowych, w tym samochodów turystycznych, GT oraz prototypów. Pinksterraces odbywają się corocznie od 1949 roku i są jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń motorsportowych w Holandii.
Vintage F1 car

PODSUMOWANIE

Kultura motorsportu jest silnie powiązana z holenderską tożsamością kulturową, a ich pasja do sportów wykracza poza wyścigi. Kraj ten ma wielu znakomitych kierowców, a najbardziej znany tor w Zandvoort świadczy o wielu majestatycznych przejazdach przez dziesięciolecia wyścigów.

Dla Holendrów wydarzenia związane z motorsportem to coś więcej niż tylko sport. To czas, kiedy wszyscy ubierają się w ten sam kolor i dołączają do wesołej pomarańczowej hordy. Dla tych, którzy szukają czegoś innego, zawsze istnieje możliwość eksploracji innych rodzajów wydarzeń związanych z motorsportem w kraju. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli lubisz wyścigi i sporty motorowe, Holandia na pewno jest odpowiednim krajem dla Ciebie.

Szukasz pracy w Holandii? Sprawdź nasze dostępne oferty pracy i aplikuj poniżej.

PRIVACYBELEID

ALGEMENE VOORWAARDEN

088 144 4444

INFO@EASTMEN.NL

AANMELDEN VOOR DE NIEWSBRIEF

© 2024 Eastmen Human Resource B.V

Papendorpseweg 99 building A

3542 AD Utrecht

Nederland